Zaujalo vás bydlení přes Airbnb? Nezapomeňte se pojistit proti nechtěným škodám v ubytování

AirBNB pojištění odpovědnosti

Za 15 let svého působení se platforma Airbnb stala jedním z nepřehlédnutelných hráčů na poli zprostředkování ubytování a do značné míry proměnila cestovatelský svět. V její nabídce najdeme přes milion ubytovacích možností v téměř dvou stovkách zemí po celém světě. Není se čemu divit. Sdílení ubytování umožňuje poznat různá místa trochu jinak než z prostředí klasických hotelů. A ať už patříte mezi fanoušky tohoto typu ubytování, nebo byste ho teprve rádi vyzkoušeli, máme pro vás pár tipů, na co je dobré myslet.

AirBNB pojištění odpovědnosti

Výjimečnost ubytování Airbnb

Ubytování zprostředkované prostřednictvím platformy Airbnb je něčím mezi pobytem v rodinném penzionu a návštěvou u známých. Nabízí totiž sympatický kompromis mezi poněkud odtažitým světem hotelů a ryze individuální nabídkou soukromého ubytování. Prostřednictvím webu či mobilní aplikace si zájemci mohou vybrat z bohaté nabídky ubytování — od malých bytů a apartmánů až po rodinné domy a vily.

Tento způsob sdílení bydlení a krátkodobého pronajímání vlastní nemovitosti — ať už celé či její části — přináší cestovatelům řadu výhod. Jednou z nich bývá obvykle osobnější kontakt a vztah s pronajímatelem, který se zároveň může stát i spolehlivým průvodcem na cestách. Umožňuje mnohdy také poznat způsob bydlení typický pro danou destinaci a přiblížit se tak více místní kultuře.

Skutečnost, že díky Airbnb se mnohdy stáváte do jisté míry hosty přímo v domě svého hostitele, má ovšem i svá další specifika. Třeba riziko, že během pobytu nedopatřením v hostitelově domácnosti něco poškodíte. Co s tím? Lze se proti takovému riziku ochránit?

Pojištění odpovědnosti za škodu na majetku se vyplatí i na cestách

Povědomí o tom, že na cestách je třeba myslet na pojištění, se v posledních letech výrazně prohloubilo. Sjednání cestovního pojištění tak drtivá většina cestovatelů při svých cestách do zahraničí považuje takřka za samozřejmé. Přesto je vhodné na cesty, a to i pro ty tuzemské, tento typ pojištění rozšířit ještě alespoň o jednu další oblast.

Potenciální riziko totiž nehrozí pouze vám osobně, ale snadno se může přihodit, že jste to naopak vy, kdo poškodí něco, co patří někomu jinému. A při pobytu v „cizím“, krátkodobě pronajatém bytě se, navzdory tomu, že se budete chovat maximálně obezřetně, může přihodit nejedna ošemetná situace.

A když například v bytě svého Airbnb hostitele rozbijete drobnou vázičku, může se způsobená škoda překvapivě vyšplhat na nemalou částku.

A právě pro takovéto situace je vhodné myslet předem na sjednání pojištění odpovědnosti za škodu, které je schopno pokrýt náklady na materiální škody, které svou neopatrností nechtěně na majetku svého hostitele způsobíte.

Ideální prevencí podobných nehod tak může být například pojištění odpovědnosti z běžného občanského života od Kooperativy, které lze využít jak při cestách v tuzemsku, tak i v zahraničí.

Foto: Shutterstock a Pixabay