Zima v Moravskoslezských Beskydech

Beskydy jsou malebné hory na pomezí České republiky, Slovenska a Polska. I v zimě stojí za návštěvu, protože nabízejí spoustu možností pro zimní sporty i túry. Kam vyrazit a co zažít v Beskydech v zimě?

Pustevny

Nejznámější beskydské středisko Pustevny leží v Moravskoslezských Beskydech nedaleko Rožnova pod Radhoštěm. Kromě sjezdovek je zde upravovaná běžkařská trať na hřebenu Radhoště. Na Pustevnách stojí známá budova Maměnka postavená Dušanem Jurkovičem, kde je možné se občerstvit. Budova prý stojí na místě, kde podle pověsti kdysi žil poustevník. Když onemocněl, objevila se mu Panna Maria a slíbila mu uzdravení, pokud na tomto místě postaví kapli. Kaple nakonec na vrcholku stojí, nepostavil ji sice poustevník, ale místní občasné koncem devatenáctého století za peníze se sbírky. Kaple sv. Cyrila a Metoděje je dne nejvýše položenou v České republice.

TIP: Pohlédněte si nabídku ubytování v Rožnově pod Radhoštěm a vaše další dovolená v Rožnově pod Radhoštěm může začít!

Lysá hora

Nejvyšší moravskoslezský vrchol Lysá hora (1 323 m n.m.) leží na hranici s Polskem. Vrcholová část je přírodní rezervací, ale vede zde upravená běžkařská trasa. Z vrcholu je za dobrého počasí daleký rozhled. Dříve zde stávala Bezručova chata, která ale v roce 1978 lehla popelem. V plamenech zůstal malý chlapec.

Ostravice

Malebné údolí řeky Ostravice prochází centrální částí Beskyd. V zimě jsou v oblasti výborné podmínky pro běžecké lyžování, procházky i sjezdové lyžování. Nejznámějším střediskem je Bílá s několika sjezdovkami.

Ve Starých Hamrech, dnešní Ostravici, stojí autenticky zachovaný srub básníka Petra Bezruče z 30. let 20. století. Srub nechal Bezruč vybudovat přestavbou staré stodoly, kterou původně vlastnil se svým přítelem básníkem Otakarem Bystřinou. V Bezručově srubu je dnes expozice mapující prostředí básníkova letního bydliště a jeho vztah k Beskydám.

TIP: Při plánování navštivte sekci Ubytování na Hotel.cz

Gruň

Menší lyžařské středisko Gruň leží v české části Javorníků nad stejnojmennou obcí. Nabízí několik sjezdovek různých obtížností vhodných i pro začátečníky. K dispozici je také osvětlená sjezdovka pro večerní lyžování. Za návštěvu stojí naučná stezka Gruň – Bílý Kříž, která začíná ve Starých Hamrech u pomníku Maryčky Magdonové a končí na Bílém Kříži. Cestou se návštěvníci seznámí s historií Starých Hamrů, přípravou výstavby vodní nádrže Šance – Řečice a s tím, co muselo být vodnímu dílu obětováno. Na stezce je také zastávka u léčivého pramene a místa, kde prý straší.

Beskydy mají v zimě své kouzlo. Nabízejí řadu možností, jak si užít sněhu a hor. Ať už vyrazíte na zimní pobyt, běžky, sjezdovky nebo jen na procházku, určitě nebudete litovat. Jen nezapomeňte teplé oblečení!