Jak vybrat lázně?

Nabídka českých lázeňských domů je velmi pestrá. Jak z ní ale vybrat ty, které vám nejvíce sednou? Poradíme vám!

Lázně se vybírají na základě dvou parametrů. Prvním je lékařská indikace, v rámci níž vám konkrétní lázně doporučí váš ošetřující lékař. Například Františkovy Lázně nabízejí specialisty na neplodnost, onemocnění pohybového aparátu, srdce a kožní problémy. Máte-li po úrazu operaci pohybového ústrojí, možná vám lékař doporučí lázně Teplice. Respiračních problémů pak zase s úspěchem zbavují Mariánské Lázně.

Lázně hrazené pojišťovnou

V některých případech vám pobyt dokonce uhradí zdravotní pojišťovna. V tom případě bude zapotřebí, aby vám vystavil návrh na péči hrazenou zdravotní pojišťovnou. Tato péče může být buď komplexní, nebo příspěvková. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Komplexní a příspěvková lázeňská péče

Zkratkou KLP je rozuměna komplexní lázeňská péče, v jejímž rámci pojišťovna v rámci klasické nemocenské pacientovi hradí všechny náklady, tedy léčbu, stravu i ubytování. To, jaká onemocnění zahrnuje a za jakých podmínek má pacient na tuto úhradu nárok, určuje zákon, respektive tzv. indikační seznam, který je k dispozici na stránkách ministerstva zdravotnictví. Další možnost představuje péče příspěvková, němž je pacientovi hrazena léčba, zatímco on si hradí ubytování a stravu.

Myslete na prevenci

Současné lázeňské domy tu ale nejsou jen pro nemocné, nýbrž i pro ty zdravé, jimž pro změnu umožňují nemocem předcházet. Odpočinkem, blahodárnými procedurami i aktivním pohybem. Tyto pobyty sice pojišťovna neproplácí vůbec, ale i přesto je lze jednoznačně doporučit. Slastné lázeňské procedury posilují imunitu, zbavují stresu a celkově přispívají k rejuvenaci organismu.

Oblíbené lázeňské procedudy

Spolu s nejrůznějšími masážemi (ajurvédská, aromaterapeutická, medová, lávovými kameny) se velké oblibě těší různé zábaly (slatinné, parafínové) a koupele (bylinná, uhličitá, perličková, suchá plynová, čokoládová), které vás během pár dní dostanou do formy.